VP400-2010 Digital Profile Projector 400mm Screen Mini Printer
DongGuan Sinowon Precision Instrument Co., Ltd. (2)
Contact Now
Brand Name : Sinowon
Model Number : VP400-2010
Certification : CE
Place of Origin : China
MOQ : 1 Set
Price : USD9680.00
Payment Terms : L/C, T/T, Western Union
Supply Ability : 25 sets per month
Delivery Time : 30 days
Packaging Details : Plywood
Screen Diameter (mm) : 400
X - Y Measuring Range (mm) : 200X100
Focus Range (mm) : 100
Accuracy : ≤3+L/200(um)
Resolution : 0.0005mm
Digital Readout : DP400
Contact Now
The VP400 vertical benchtop optical system has a 16" screen, zero backlash and fast traverse, A time tested, cost effective, solution for non-contact measurement. They are simple to use, yet have great capacity and performance to satisfy an exceptionally wide range of dimensional inspection applications and complex measuring requirements. At the heart of these systems are precision optics, superb lighting and a highly accurate workstage which combine to ensure bright, sharp images and exceptional accuracy. Vertical systems are ideal when the parts to be measured are flexible or soft (plastic, thin stampings or electrical components) that are placed on the glass insert of the workstage.
Features:
  • Coating process reflector, clearer image and great dustproof;
  • Adjustable contour and surface illumination, to meet with difference workpiece demand;
  • High resolution optical system with clear image and magnification error is less than 0.08%;
  • Powerful Bi-axial fan cooling system,highly increase using life;
  • Powerful and colorful DRO DP400,realized fast and accurate 2D Measurement;
  • Built-in Mini-printer, can print and save data;
Specification:
Product Name Ø400mm Digital Vertical Profile Projector
Reverse Image VP400-2010
Order Number #511-410
Metal Stage Size 308x408mm
Glass Stage Size 198x306mm
Stage Travel 200x100mm
Product Dimension(L×W×H) 1003x617x1309mm
Packing Dimension(L×W×H) 1200x800x1580mm
Focusing 100mm
Accuracy ≤3+L/200(um)
Resolution 0.0005mm
Load Weight 10Kg
Screen Dia:φ412mm,Measurement Range ≤ Ø400
Rotation Angle 0~360° ;Resolution: 1 or 0.01°,Accuracy 6
Digital Readout DP400 (510-340) Multifunction colorful LCD digital readout
Illumination
Contour Illumination:3.2V/10W LED
Surface Illumination:3.2V/10W LED
Working Environmental Temp 20℃±5℃,Humidity 40%-70%RH
Power Supply AC110V/60Hz; 220V/50Hz,150W
Gross/Net Weight 280/230kg
Optional Objective:
Magnification 5X 10X 20X 50X 100X
Field of View φ80mm φ30mm φ15mm φ6mm φ3mm
Working Distance 75mm 75mm 69mm 44mm 26mm
Term of Service:
We not only offer operation video but also offer English operation manual.
Besides, We will provide video-conference If customers require online service.
2)Warranty of 12 months:
wages to the technician in this period.
Product Tags:
profile projector machine
digital optical comparator
Wholesale VP400-2010 Digital Profile Projector 400mm Screen Mini Printer from china suppliers
VP400-2010 Digital Profile Projector 400mm Screen Mini Printer Images